EST
ENG
RUS
Avaleht
Sisukord
RSS
Sisukord
Sisukord
EKL logo
›› Detailne otsing
›› Kontaktid

Nőmme tee 2, 13426 Tallinn
e-post: eadead.ee
tel:  +372 655 2510
faks: +372 655 2510

Eesti Kurtide Liit

Haridus ja kultuur

Ajalugu ja varia

Ühingud ja partnerid

  • Organisatsioon
  • Uudised
  • Välisuudised
  • Projektid
  • Pildigalerii
  • Logod ja sümboolika
  • Lingid
Uudised
2022
2021
2020
2019
2018
Uudiste arhiiv
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Print
Eesti Kurtide Liit käivitas suurprojekti "Erivajadustega (kuulmispuuetega) inimeste infoühiskonnas osalemise võimaluste avardamine"

Pressiteade
21.09.2011

Eesti Kurtide Liit viib alates 18. augustist 2011. a. suurprojekti “Erivajadustega (kuulmispuuetega) inimeste infoühiskonnas osalemise võimaluste avardamine”, mille peaeesmärk on suunatud kurtide ja viipekeelsete vaegkuuljate IT alase infosulu vähendamisele.

Projekti spetsiifiliseks eesmärgiks on tõsta viipekeelse videoportaali kuulmispuudega sisustajate (2 -4 kurti) teoreetilisi ja praktilisi oskusi, muuta portaal kasutajakesksemaks, laiendada tema võimalusi, samas propageerida portaali, kaasates sellega kasutajateks enam erivajadusega (kuulmispuudega) inimesi.

Adekvaatse info saamise probleemid on alati olnud osa kurtide argipäevast. Viipekeelsetel inimestel kui sotsiaalsel riskirühmal on märkimisväärne oht infoühiskonnas üha enam suuremasse infopuudusse jääda, kui uut infotehnoloogiat ei kohandata nende vajadustele, s.h multimeedia tehnikaga toodetud ning muu viipekeelne info. Viipekeelne meedia on väga oluline osa kurtide kultuurist.

Kurdid inimesed saavad põhiosa infost silmade kaudu, siis puudest tingituna on kurtidel piiratud võimalus teabe saamiseks Eesti ja maailma päevakajaliste sündmuste, ajaloo, hariduse ja kultuuri kohta, ning samuti valdavad kurdid eesti keelt suurte raskustega ja mitte alati adekvaatselt. Infolevi visuaalsele küljele panustamine parandab kurtide inimeste sotsiaalset kaasatust infoühiskonda, muuhulgas olulisel määral IT alase teadlikkuse kasvu.

Kahjuks kuulmispuudega inimestele spetsiifilisi meediakoolitusi ei pakuta ja viipekeelset multimeediat sisseostetud teenusena meediafirmadelt ei tellita kõrgete kulude tõttu, samuti ei ole vaegkuuljaid ja kurte ühendavatel katuseorganisatsioonidel võimalik neid kõrgete kulude (viipekeele tõlkekulud, sihtgrupispetsiifilised ja kommunikatsioonilised kulud jm) tõttu finantseerida ei omavahenditest ega teistest projektidest.

Samuti ei ole kuulmispuudega inimestele piisavad ETV 2-s igal päeval näidatavad 5 minutilised viipekeelsed uudissaated, mis käivitati koostöös ERR-ga 31. augustist 2009. aastast. Lähemateks aastateks ei ole ERR-il finantsilisi eelarvelisi vahendeid viipekeelsete saadete mahu suurendamiseks. Ettevaatlikuks teeb ka see, et Soome rahvuslikul ringhäälingul Yleisradio (YLE TV), kellel on pikaajalised (rohkem kui15 aastat) kogemused erivajadustega inimestele suunatud saadete kokkupanemisel, ei ole ka õnnestunud saadete mahtu märkimisväärselt suurendada.

Projekti tulemusena omandab 2 - 4 kuulmispuudega sisestajat koolituse käigus baasteadmisi meediast ja praktilisi oskusi soetatud tehnika ja tarkvaraga tootmaks kvaliteetseid ja vajalikke videosid, mis pannakse operatiivselt viipekeelsesse videoportaali ehk kuulmispuudega inimeste vajaduste järgi arendatavasse e-lahendusesse, mille tulemusena kuulmispuudega inimesed hakkavad saama rohkem adekvaatset infot ja lülituvad enam tavainimese ellu, st. toetuse abil on loodud vastavad tingimused võrdseks osalemiseks infoühiskonnas.

Teostatav projekt annab Eesti Kurtide Liidule kui esindusorganisatsioonile jätkusuutliku võimaluse – multimeedia tehnikaga toetatud informeerimine aitab meil kaasata enam sihtgruppi oma tegevustesse, toetada liikmesorganisatsioone ja parandada nendevahelist koostööd, vahetada operatiivset informatsiooni, julgustada ja motiveerida liikmeid.

Projekti tegevused on suunatud laiemas plaanis EKL ja tema sihtgruppide aktiivsemale osalemisele ühiskonnas.

Projekti toetab Euroopa Regionaalarengu Fond  17 120 €-ga (267 872 krooniga), kogueelarve on 20 141 € (315 144 krooni).
Toetuse rakendamist koordineerib Riigi Infosüsteemi Amet (RIA).

ERF logo (väike)

21.09.2011
Tagasi