75. aastat Saarte Kurtide Ühingut

saarte_osavotjad_08

 Augustikuu esimene nädal oli küll sündmuste rohke: toimusid Merepäevad, üleilmne Saarlaste kokkutulek ja Saarte Kurtide Ühingu 75.aastapäev.

Viimasest tahangi kirjutada: Oli ilus päikeseline laupäev, kui kogunes Roomassaare kohvikusse rohkesti rahvast nii Saaremaalt kui Pärnust, Tallinnast, Viljandist, tuldi ikka mitmekesi. Olid südamlikud sõnavõtud, meened ja palju lilli. Kohal olid ka 3 mandri viipekeele tõlki.

On teada,et esimene kurttummade kool Saaremaal asutati 14.nov.1893.a. Pühas. Kooli asutajana sai tuntuks Püha kirikuõpetaja Grohmann, koolijuhataja oli Mihkel Rahnel, õpetajana tegutses ka tema abikaasa Ida Rahnel. Hiljem viidi kool üle Vändrasse. 1933.a. oktoobris loodi Saaremaa Kurttummade Selts, esimeheks sai Johannes Lember. Selts küll asutati, kuid elavat tegevust ei olnud. Raha ka ei olnud. Selts sai hoo sisse alles peale II maailmasõda, mil vabariigis loodi Eesti NSV Kurttummade Keskus Tallinnas. Loodi 3 Territoriaalosakonda, Saaremaa eksisteeris Pärnu TO koosseisus.

Alates 1958.aastast, mil oli Pärnu Territoriaalosakonna esimeheks Ervin Reima, kelle initsiatiivil organiseeriti ekskursioone Nõukogude Liidu piires: Moskva, Leningrad, Minsk, Tbilisi, Taga-Karpaadid, Krimm, Jalta, Harkov, Kiiev, Elbruse mäed ja paljudes teistes paikades, millest Saarlased aktiivselt osa võtsid. 2.a. tagasi käisime laevaga Ventspilsis.

Varem oli Kurtide Ühingul raha, sest 3 ettevõtet, mis asusid Tallinnas, Tartus ja Pärnus, töötasid kasumitega. Ehitati tootmisettevõtteid, kortereid ja maju.

Kahjuks me kõik vananeme, noored jäävad peale kooli lõpetamist mandrile, sest Saaremaal on raske sobivat tööd leida ja noor inimene otsib, kus rohkem omasuguseid. Ja õnneks miks kurte on vähe- arstiteaduse arenguga on paljud kurdid lapsed saanud kuuljaks s.t. paigaldatakse sisekõrva implantaat. Kuid kõigile ei aita see, nemad jäävadki n.n. vaikuse maailma. Nad peavad helide maailma mõnel teisel moel tundma õppima. Paljud kasutavad viipekeelt, kuna seda on kergem õppida kui suulist või kirjalikku keelt.Vene ajal oli viipekeel koolides keelatud, pidid suuliselt aru saama ja kõnelema. Kõnelda ja kirjutada on neil lihtasm ja kergem kes on hiliskurdistunud, sünnipäraseil on see pea-aegu võimatu.

Kurtus on raske probleem- mõnikord päritakse kurtus ühelt vanemalt, mõni kurdistub hiljem raske haiguse tagajärjel. On tõsi, et paljud operatsioonid aitavad kuulmist taastada, kuid ainult vähesed saavad kuulmise täielikult tagasi. Kuulsates kurtidest ehk paljud ei teagi – näiteks oli Hispaania maalikunstnik Goya; Ludvig van Beethoven kirjutas just oma maailma kuulsa IX sümfoonia kurdina, Thomas Edisoni hämmastavad leiutised aitasid maailma muuta. Milline oleks küll elu ilma elektrita. Ta leiutas elektripirni ja hulga seadeldisi, samuti täiustas ta telefoni, kuigi ise oli kurt.

Koeri saab õpetada kurte abistama. Koerad võtavad kergesti õpetust.

Eesti astus 5.mail 2007.a. Berliini peaassambleel Euroopa Kurtide Liidu (EUD) liikmeks.

Kurtide Liidul toimub koostöö Päästeteenistusega, kurtide sõnumimobiili abil hädaabi kutsumise võimaluse loomisel. Süsteem loodetakse käivitada 2009.a. Ka on Päästeametiga alustatud koostööd kurtide moodsate alarmseadmete muretsemiseks.

Saarte Kurtide Ühingu 75. aastapäev on möödanik, seoses sellega tahan tänada Kuressaare Linnavalitsust, Saaremaa Puuetega Inimeste Koda, Saaremaa Omavalitsuste Liitu, Eesti Kurtide Liitu.

Meida Kukk,
Saarte Kurtide Ühingu esinaine